What are you looking for?

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

P.Tesi-C.Tesi – 09:00-18:00

02166401526

TREN

Ultraviyole (UV) Işık ve Spektrumu Nedir?

SpectrumUVC CleanAirBilgi Merkezi Ultraviyole (UV) Işık ve Spektrumu Nedir?
spectrum uvc uv lamba

Ultraviyole (UV) Işık ve Spektrumu Nedir?

UV ışığının açılımı, ultraviyole ışıktır. UV ışığı için Türkçede sıklıkla morötesi ışık tanımı da kullanılmaktadır. UV ışınlarının dalga boyları kısa olduğu için insan gözü ile görülmemektedir. İnsan gözü, en son mor ışığı algılayabilmektedir. Çünkü, gözlerimiz 400 nanometre ile 780 nanometre arasında yer alan ışınlara karşı duyarlılık geliştirmiştir. UV ışınlarının dalga boyları ise 100 nanometre ile 400 nanometre arasında değişiklik göstermektedir. Ultraviyole ışığının en büyük kaynağı güneştir. Güneşin, sağladığı enerjinin ortalama olarak %9’luk bir kısmı UV ışınları içermektedir.

Ultraviyole (UV) Işığı Nedir?
Fig. 1. Işık Spektrumu

Daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse, ışığın prizma tarafından kırılması sonucu elektromanyetik spektrum oluşmaktadır. Bu spektrum kırmızıdan maviye doğru değişen renkleri içinde barındırmaktadır. Kırmızı ışık enerjisi en düşük, mavi ışık ise enerjisi en yüksek olan ışık türüdür. Mavi ışıktan sonra gelen UV ışınları ve X ışınları gibi diğer türler, gözümüz tarafından algılanmamaktadır.

UV ışığından günümüzde pek çok farklı teknolojide faydalanılmaktadır. Medikal araçlarda ve dezenfeksiyon işlemlerinde UV ışığının kullanımı ile başarılı sonuçlar elde edildiği, yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. UV ışığının doğru ve etkili bir şekilde kullanılmasının, insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Ultraviyole (UV) Işığı Çeşitleri Nelerdir?

UV ışığı, üç farklı türe sahiptir. Bu sınıflandırma; ışınların canlılar üzerindeki etkileri ve karakteristik özelliklerinden yola çıkarak yapılmaktadır. UV ışığı çeşitleri şu şekildedir;

Ultraviyole UV-A Işını

UV ışınları içerisinde en yaygın olanı olan UV-A ışınları; dalga boyları en uzun olan ultraviyole ışık olarak bilinmektedir. UV-A ışını 315 nanometre ile 400 nanometre arasında bir dalga boyuna sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar, UV-A ışınlarının herhangi bir zararlı etkiye sahip olmadığını kanıtlamıştır. Güneş tarafından üretilen ve stratosferde absorbe edilememesi sonucunda, yeryüzüne ulaşan ışınların yaklaşık olarak %85 ile %90’lık bir kısmında UV-A bulunmaktadır. Bronzlaşma, leke oluşumu ve kırışıklıklar gibi ciltte ortaya çıkan tüm etkilere UV-A ışınları neden olmaktadır.

Ultraviyole UV-B Işını

UV-B ışınları, 280 nanometre ile 315 nanometre arasındaki bir dalga boyuna sahiptir. UV-B ışınları, UV-A ışınları ile karşılaştığında bir takım zararlı etkileri olduğu gözlemlenmektedir. UV-B ışınlarının ortalama olarak %90 oranında yani büyük bir kısmı atmosfer tarafından absorbe edilmektedir.

Ultraviyole UV-C Işını

UV-C ışınları ise 200 nanometre ile 280 nanometre arasında bir dalga boyuna sahiptir. UV-C ışınlarının tamamı atmosfer ve özellikle ozon tabakası tarafından absorbe edilmektedir. UVC ışığının başlıca kullanım alanı biyosidal (mikrop kırıcı) uygulamalardır. Biyosidal uygulamalar çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Hastanelerde ameliyathanelerin, hastane araç ve gereçlerinin sterilizasyonu ve dezenfeksiyonu, klima sistemlerinin sterilizasyonu ve dezenfeksiyonu, ortam havasının dezenfeksiyonu gibi farklı kullanım alanları vardır. UVC ışığın virüs, bakteri, küf ve mantara karşı biyosidal özelliği bulunmaktadır. UVC ışığı ile günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tehdidine karşı önlem alınabilmektedir.

UV Işığı Ne İşe Yarar? ve Nerelerde Kullanılır?

UV ışığından, günümüzde kullanılan pek çok farklı teknolojik araç ve gereçte yararlanılmaktadır. Böylelikle UV ışınları zararlarının yanı sıra, doğru kullanıldıklarında oldukça büyük fayda sağlamaktadır.

Özellikle tıp ve medikal alanlarda UV ışığından yararlanılarak büyük sorunların önüne geçilmektedir. Röntgen cihazlarından, kanser hastalığının tedavisine kadar pek çok farklı alanda UV ışınları kullanılarak, insan hayatı kolaylaştırılmaktadır. Başka bir örnek vermek gerekirse, hekimlerin diş dolgularını sertleştirmek için UV ışınları kullanılmaktadır.

UV ışığından en çok faydalanılan alan ise sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemleridir. Cerrahi operasyonların ardından, ameliyat aletlerine UVC ışığı ile sterilizasyon yapılmaktadır. Öte yandan gıda sektöründe de besinlerin büyük bir kısmı, UVC ışınları ile dezenfekte edilmektedir.

Günümüzde ise UV ışınları ile dezenfeksiyon işlemlerinin sıklığı artış göstermiş durumdadır. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve koronavirüs salgınından korunmanın en etkili yöntemlerinden biri, bulunduğumuz alanların etkili bir şekilde dezenfekte edilmesidir. Bu dezenfeksiyon en sağlıklı ultraviyole ışınlarından yararlanılarak yapılmaktadır.

UV Işınları ile Etkili Dezenfeksiyon

UV ışınları, pek çok farklı araç gereçte dezenfeksiyon amacıyla kullanılmaktadır. Bu araçlardan en önemlilerinden biri ise merkezi klima sistemleridir. Merkezi klima ve merkezi havalandırma sistemlerinde UV ışınları, uzmanlar tarafından hesaplanarak, en etkili şekilde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Çalışmadan en yüksek verim, UV ışınlarına bağlı pek çok faktörün, kullanım alanlarına göre özel olarak belirlenmesi ile elde edilmektedir. Ultraviyole ışınlarının iklimlendirme sistemlerinde kullanılması, ortamın virüs ve bakterilerden arınmasını sağlamaktadır.

UV ışığı tüm virüsler, bakteriler, mantarlar, mayalar ve küfler üzerinde yok edici bir etkiye sahiptir. Yapılan pek çok bilimsel araştırma, UV ışığı ile dezenfeksiyon yapılmasından, en etkili sonuçların elde edildiğini kanıtlamıştır. Diğer dezenfekte yöntemlerine göre kullanıcılara çok büyük avantajlar sunan UV ışığı, kullanıldığı nesnede ya da ortamda virüs ve bakterileri yok etmekte, bu sayede ise etkin koruma sağlamaktadır.

UV Işınları ile Korona vürüse Karşı Tedbirinizi Alın

SpectrumUVC olarak; havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak adına geniş bir ürün yelpazesinde hizmet sağlamaktayız. SpectrumUVC CleanAir ürünleri ile ortamda yer alan virüs, bakteri, küf ve mantar gibi tüm zararlı mikroorganizmalara karşı etkili koruma sağlıyoruz. Koronavirüs salgınının ortaya çıkardığı enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi için SpectrumUVC CleanAir ürünlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

UVC ışınları ve son teknolojiden yararlanılarak, ARGE bazlı geliştirdiğimiz sistem ile halk sağlığının korunması adına sizlere hizmet vermekteyiz. SpectrumUVC CleanAir ürünleri aşağıda sıralanan alanlarda kullanıma uygundur. Özellikle bu alanlarda kullanılması bilirkişiler tarafından önerilmektedir;

 • İşyerleri
 • Ofisler
 • Plazalar
 • Alışveriş Merkezleri
 • Mağazalar
 • Fabrikalar
 • Oteller
 • Havaalanları
 • Kapalı Spor Salonları
 • Kafeler
 • Restoranlar
 • Hastaneler
 • Eczaneler
 • Muayenehaneler
 • Atölyeler
 • Anaokulları ve kreşler
 • Eğitim kuruluşları
 • Tüm sağlık kuruluşları
 • Kuaförler
 • Güzellik merkezleri
 • Toplu taşıma araçları

SpectrumUVC CleanAir ürün ailesi yukarıda listelenen alanlarda aşağıda listelenen iklimlendirme ünitelerinin sterilizasyonunda kullanılmaktadır:

 • Split Klimalar
 • Kaset Tipi Klimalar
 • Tavan, Taban, Kenar, Asma, Salon Tipi Klimalar
 • Rooftop Klima Santralleri
 • Fancoil
 • Isıtma/Soğutma Serpantin Yüzeyleri
 • Hava Kanalı Sterilizasyonu

SpectrumUVC ürünleri hakkında bilgi almak, sizler için özel olarak hazırlayacağımız tekliflerden yararlanmak için web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.