What are you looking for?

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

P.Tesi-C.Tesi – 09:00-18:00

02166401526

TREN

Ultraviyole Işık ve Dezenfeksiyon

SpectrumUVC CleanAirBilgi Merkezi Ultraviyole Işık ve Dezenfeksiyon
SpectrumUVC CleanAir uv ışık

Ultraviyole Işık ve Dezenfeksiyon

UV Işık ve Hava Dezenfeksiyonu

UV ışığının en sık kullanım alanı UV dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleridir. Uzun yıllardır, bu anlamda kullanılan UV ışığı, teknolojik gelişmelere entegre edilerek, günümüzde insan hayatını oldukça kolaylaştıran bir araç haline gelmiştir.UV ışık (Ultraviyole ışık) 1801 yılında Alman fizikçi Johann Wilhelm Ritter tarafından ilk keşfedilmiştir. 1878’de, kısa dalga boylu ışığın bakterileri öldürerek sterilize edici etkisi keşfedildi. 1903’te, en etkili dalga boyunun 250 nanometre olduğu biliniyordu. 1960 yılına gelindiğinde ise ultraviyole ışımanın (radyasyonun) DNA üzerindeki etkisi keşfedildi.UV dezenfeksiyon, bugün klima iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinden, gıda endüstrisine kadar pek çok farklı alanda uygulamaları vardır. UV ışık virüs, bakteri, küf ve mantar gibi mikroorganizmaların DNA yapısını bozarak havada ve yüzeylerde dezenfeksiyon sağlamaktadır.

UVC Işığı Nedir?

UVC ışığı, ultraviyole yani farklı bir deyişle morötesi ışınların bir türüdür. UVC ışınlarının dalga boyu 200 nanometre ile 280 nanometre arasında yer almaktadır. Bu nedenle insan gözü UVC ışığını algılamamaktadır. Ultraviyole ışınların en büyük üretim kaynağı güneştir. Farklı UV ışınları dünyamıza ulaşsa da, UVC ışığı ozon tabakası tarafından filtre edilmektedir.Bütün ultraviyole ışımalar güneş tarafından üretilmektedir. Ultraviyole ışık UVA, UVB ve UVC olmak üzere 3 farklı dalga boyunda ışıma türüne sahiptir. UVA ve UVB ışınlar yeryüzüne ulaşırken UVC ışıma ozon tabakasında filtre edilir ve yeryüzüne ulaşmaz. Dezenfeksiyon amaçlı kullanılan ultraviyole ışıma türü UVC ışımadır.UVC ışık 200 ila 300 nanometre arası dalga boyuna sahip olup mikropkırıcı (biyosidal) özelliği sahiptir. Sahip olduğu kısa dalga boyundan ötürü insan gözü tarafınadan algılanamamaktadır. Sahip olduğu mikropkırıcı özelliği sayesinde virüsler, bakteriler, küf, mantar ve protozoa gibi mikroorganizmaları etkisiz hale getirirler. UVC ışık, uygulandığı ortamda bulunan mikroorganizmaların üremesini engelleyen çevre dostu ve kimyasal içermeyen etkin bir dezenfeksiyon yöntemidir. Havalandırma/iklimlendirme klima sistemleri , su arıtma ve hastanelerde uygulamaları görülmektedir.

UV Işık ve Kullanıldığı Alanlar

UVC ışığı ile dezenfeksiyon işlemi en çok başvurulan uygulamalar arasında yer almaktadır. Pek çok farklı alanda UVC ışığının sterilizasyon ve dezenfeksiyon etkisinden faydalanılmaktadır. Cerrahi müdahalelerin ardından ameliyat araç ve gereçlerin sterilizasyonu , uzun yıllardır UVC ışığı ile yapılmaktadır. Gıda endüstrisi de UVC ışığın kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır. Besin maddelerinin ve özellikle suyun steril hale getirilmesinde UVC ışığı kullanılmaktadır.UVC ışığı, günümüzde havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin sterilize ve dezenfekte edilmesinde başvurulan etkili bir dezenfeksiyon yöntemidir. Klima ve havalandırma araçlarına entegre edilen UVC ışığı sayesinde ortamdaki mikroorganizmalar, bakteriler, mikroplar, virüsler etkisiz hale getirilerek enfeksiyon riskinin önüne geçilmiş olunur. Bunun yanı sıra bakterilerin neden olduğu kötü kokular da bu şekilde yok edilmektedir.Dezenfeksiyon konusunda önemli buluşlar arasında bulunan UVC ışığının, iklimlendirme teknolojilerinde kullanımının, insan sağlığı açısından pek çok olumlu etkisi olduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmıştır. Ayrıca ortamın havasını temizleme özelliği sayesinde UVC ışığı, enfeksiyon riskini ortadan kaldırdığı gibi kişilerin yaşam konforlarını da artırmaktadır.

UV Işık ile Dezenfeksiyon

UVC ışığı ile dezenfeksiyon, ışınların yapısı sayesinde oldukça kolay ve etkili bir şekilde yapılmaktadır. UVC ışığının çalışma prensibi; virüs, bakteri ve mikropların DNA ve RNA yapıları üzerinde deformasyon oluşumu sağlamasına dayalıdır.Tüm canlılara ait genetik bilgi hücrelerde bulunan DNA ve RNA ikili sarmallarında saklanmaktadır. Virüs, bakteri, küf ve mantar gibi mikroorganizmalar, hücrelerinde bulunan bu DNA ve RNA daki genetik bilgiyi konak hücrede kopyalayarak çoğalırlar.UVC ışığına maruz kalana bu tür mikroorganizmalarda, UVC ışığın yüksek mikrop kırıcı etkisi ile genetik kodu taşıyan DNA ve RNA yapısı bozulur. Böylece genetik yapısı bozulan bu mikroorganizmalar kendilerini kopyalayamaz ve dolayısı ile çoğalamazlar. Genetik kodunu kopyalayamayan bu tür mikroorganizmalar enfekte etme özelliklerini de yitirmiş olurlar. Bu şekilde UVC ışığı ile dezenfeksiyon sağlanmış olunur.

UV Işık Kullanarak Covid-19 İçin Önlem Alın

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında UVC ışığının kullanımı uzmanlar tarafından önerilmektedir. COVID19 hastalığına sebep olan SARS-COV-2 virüsünün başka türleri olan, SARS-COV-1 ve MERS-COV’un yok edilmesinde UVC ışınlarının yüksek oranda başarı sağladığı, yapılan tüm bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumdadır. Buna bağlı olarak UVC ışığın pandemi sürecinde kullanılmasını öneren uzmanlar arasında Harvard Tıbbi Araştırmalar Profesörü Edward A. Nardell ile Toronto Üniversitesi’nde görev yapan Prof.Dr. Ron Hoffman bulunmaktadır. Öte yandan Boston Üniversitesinde yapılan bir çalışma ile COVID19 hastalığına neden olan SARS-COV-2 virüsünün UVC ışınlarıyla yok edildiği de kanıtlanmıştır.

SpectrumUVC Virüs ve Bakterilere Karşı Sizi Korur

SpectrumUVC® CleanAir ürünleri yüksek biyosidal etkiye sahip UVC ışığı ile havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin dolayısı ile kapalı iç mekânların sterilizasyonunu sağlar. SpectrumUVC® CleanAir serisi ile ortamdaki gözle görülmeyen mikroorganizmalar ve bakterilerden kaynaklı kötü kokuları da bertaraf ediyor. Böylelikle SpectrumUVC® CleanAir modellerini tercih eden kullanıcıların hem yaşam kaliteleri artıyor hem de enfeksiyon riskine karşı üstün tedbir almaları sağlanıyor.Hastanelerden eğitim kurumlarına, alışveriş merkezlerinden güzellik salonlarına kadar, kalabalık ve kapalı ortamlarda SpectrumUVC® CleanAir ailesinden yararlanılıyor. Siz de havanızı UVC ışınları ile sterilize etmek istiyorsanız, müşteri temsilcilerimizi arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.Ürünlerimiz, müşterilerimizin UVC ışınlarından yararlanmak istedikleri ortama göre farklı alternatiflerle satıştadır. Ortamın metrekaresinden, türüne kadar pek çok farklı etmen hesaba katılarak en doğru hizmet sizlere sağlanmaktadır. Halk sağlığını korumak adına geliştirdiğimiz SpectrumUVC® CleanAir serisi hakkında özel fiyat tekliflerinden yararlanmak için, bizimle tek tıkla iletişime geçebilirsiniz.